Folklórna skupina Zamutovčan vznikla v roku 1965 pri OcÚ v Zámutove na podnet redaktora Československého rozhlasu PhDr. Ondreja Dema, CSc., ktorý prišiel do Zámutova za účelom výskumu pre pripravovanú rozhlasovú reláciu. Bol očarený spevmi zámutovských chlapov a žien i virtuóznou hrou muzikantov a najmä primášov Jozefa Feriho-Juska a Jozefa Kroku–Češľaka.
Medzi prvými tancami, ktoré sa začali v skupine tancovať, boli čardáš, treśčak, čapaš, či krucena, ale aj kurikrik s valcerom, mládenci tancovali fľaškový tanec. Mužský tanec verbunk sa tancoval na regrútskej odobierke. Dievčatá tancovali chorovody a do kolesa v karičke. Mužské tance do kolesa majú názov sarku raz a bašistovska. Laškovi tanec s lyžicami je typický pre Zámutov, začal ho tancovať Andrej Beňko.
Skupina získala množstvo uznaní a cien na súťažiach, prehliadkach a festivaloch vo Východnej, Detve, Liptovských Sliačoch, Raslaviciach, Strážnici, Bratislave, Nitre, v Českých Budějoviciach... Účinkovala vo folklórnych televíznych filmoch Ej, javor, javor, Zemlinska svadba a Ňeplačte vi mamička. Zúčastnila sa Medzinárodných prehliadok folklóru v Záhrebe, v Poľsku, na Ukrajine, v Holandsku, Bulharsku, Maďarsku, Francúzsku, Turecku, Taliansku a v Kanade. Nahrala aj 3 CD nosiče, sedemkrát postúpila na celoslovenskú súťaž Nositelia tradícií a v rokoch 2003, 2009 zvíťazila a získala ocenenie Laureát celoslovenskej prehliadky.
Vedúcim skupiny je Štefan Višňovský a umeleckým vedúcim a choreografom je Marek Višňovský.
Kontakt:
Štefan Višňovský, vedúci skupiny
Marek Višňovský, umelecký vedúci a choreograf
+421 0905 249 874