V roku 1999 bola založená pri Mestskom  dome kultúry v Lancute detská skupina - "Malý Lancut" Prvá formácia skupiny bola vytvorená na základe organizovaného cez vtedajšiu choreografku - Małgorzatę Kaszowskú  (Barcińska) v roku 1998 - Nábor detí do skupiny. Od roku 1999 začala spolupracovať s tímom Urszula Opałka . Za 17 rokov činnosti, spolupracovala skupina s tímom hudobníkov: Jan Miller, Piotr Sowińska, Aleksandra Mroczka, Studio RDS vo Ľvove, Tomasz Frączek, Stanisław Brock, Jan Kilian, Zbigniew Gisserowski a tanečného inštruktora Tatra horalov Stanisław Łukaszczyk (Koloc). Skupina ľudí pracujúcich s "Malý Lancut" by mala zahŕňať aj možnosť nahradenia choreografa v jeho neprítomnosti inštruktormi: Edyta Śliwa, Maciej Sobotowski, absolvent tímu Anna a Wojciech Kożuszek Ganczarska.
Skupiny piesni a tancov "Malý Lancut" jedetskou a mládežníckou ľudovo umeleckou skupinou Choreografom a vedúcou skupiny je Urszula Opałka. Repertoár zahŕňa tance a piesne z rôznych regiónov Poľska, poľských národných tancov, tance iných národov. Skupina sa tiež zúčastnila na festivaloch. V priebehu rokov vytvorila svoj vlastný štýl a značku. Účasť na seminároch, sústredeniach, vystúpeniach dáva veľa spokojnosti, prispieva ku komplexnému rozvoju detí a mládeže. Zároveň  jej členovia prostredníctvom početných vystúpení reprezentujú mesto Łańcut.
Skupina "Malý Lancut" má koncerty v mestách v Poľsku - Lancut, Mielec, Rzeszow, Jaroslaw, Krosno, Przeworsk, Elk, Czestochowa, Grodzisk Mazowiecki, Horyniec Zdrój, Dukla, Limanowa, Lezajsk, Zawoja, Markov, Tarnawka, Rakszawa, Zolynia, kameň, Koprzywnica, Kielce, Trzciana, Glogow Malopoľska, Krakow, Przemysl.
V mnohých mestách po celom svete :. Furtwangen (SRN), v Prahe (Česká republika), Ľvov a Novojavorivsk, Stryj (Ukrajina), Levoča (Slovensko), Sunny Beach, Nessebar, Sveti Vlas, Sofia a okolité dediny (Bulharsko) , Seged (Maďarsko), Praha (Česká republika) Ohrid (Macedónsko), Chorvátsko
Získal mnoho ocenení a ocenení:
Tretie miesto - Na trinástom festivale tanca "Tancovali dva Michály" -Przemyśl 2000.
Druhé miesto v Interprovincial Review of Folk Dance Ensemble "Circle Dance" -Przemyśl 2003
II miesto - "Národný festival kultúry mládeže v Grodzisk Mazowiecki v roku 2003
- účasť na „Národnom festivale kultúry školskej mládeže” v roku 2004
- 2. miesto - Národný festival kultúry mládeže - Czestochowa 2005r
- laureát - PAPSiP - Łańcut -2006
- Zlatá ľalia - "Dúhový folklórny festival" - Elk 2005
-I. Miesto - Národný festival kultúry mládeže - Czestochowa 2006
- Ocenenie Rádia Rzeszów v r. 2006
- Ocenenie v IV National Review "The Laurel rzęch" Rzeszów 2006,
- III miesto v revízii - Hallamorgan v Leżajsku v roku 2007,
-II miesto v National Review ľudových kapiel a ľudových remesiel v Kielcoch v-2009.
2009 - Tretie miesto v ôsmej Review of Dance "kobylka" v Mielec,
2010, Ocenenie v Medzinárodnom festivale XIX detského a mládežníckeho folklóru "Krakowiak 2010"
2011- Druhé miesto v druhej regionálnej Review detí a mládeže Folk Dance Ensemble "galón" v Łańcute

Detská folklórna skupina Malý Lancut2013 - Druhá cena na XXVII Interprovincial Survey of Folk Dance Ensemble "Dance kruhu" - Przemysl
2014 r. Laureát 11. medzinárodného ľudového festivalu "Tecza" v Elk
2015 - účasť na medzinárodnom folklórnom festivale v Ohride, Macedónsko
R.- 2016 Účasť na Medzinárodnom folklórnom festivale -Ravda -Bulgaria
2017 - účasť na treťom festivale folklórneho "Ezerjó" Tórnókszentmiklós v Maďarsku

Kontakt:
Urszula Opałka
+48 17 225 22 94
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
facebook

Regióny

Horný Zemplín

Horný Zemplín je súčasťou Prešovského samosprávneho kraja. Nachádza v severovýchodnej časti Slovenskej republiky. V severnej časti susedí s Poľskom, v západnej s regiónom Šariš, na juhu prechádza do regiónu Dolný Zemplín a na východe susedí s Ukrajinou. V južnej časti od Dolného Zemplína ho oddeľuje časť pohoria Vihorlatské vrchy. Región patrí pod Prešovský kraj.
Tvoria ho okresy Humenné, Medzilaborce, Snina, Vranov nad Topľou, Stropkov a z okresu Michalovce len obec Strážske. Centrum regiónu je najväčšie mesto Horného Zemplína Humenné, ktoré je zároveň aj jeho najstarším mestom. Vzhľadom na prihraničný charakter regiónu bol Zemplín vždy charakteristický stretom rôznych kultúrnych prvkov a tradícií, z čoho pramení i pestrosť jednotlivých jeho obcí. Charakteristickým tanečným prvkom ľudového umenia sú "čapáše" (rytmické údery po častiach nôh). Najznámejší a najrozšírenejší tanec je čardáš.

Folklórne slávnosti: Šaffova ostroha v Dlhom klčove

Šariš

Šariš leží v severnej časti východného Slovenska. V súčasnosti patrí z väčšej časti do Prešovského, z menšej aj do Košického kraja. Na západe a juhozápade hraničí so Spišom, na východe siaha po severný Zemplín. Severný okraj regiónu tvorí štátnu hranicu s Poľskom. Región Šariša je mierne hornatý. ŠARIŠSKÝ REGIÓN tvoria okresy Bardejov, Prešov, Sabinov, Stropkov a Svidník. Medzi jeho najkrajšie mestá patrí Bardejov, zapísaný aj v zozname svetového kultúrneho dedičstva (UNESCO). Centrom Šariša je však mesto Prešov.

Folklórne slávnosti:
Slávnosti Rusínov-Ukrajincov vo Svidníku
Rusínsko-ukrajinské piesne v Bardejove<
Šarišské slávnosti Raslavice

Zamagurie

Zamagurie sa nachádza severovýchodne od Vysokých Tatier. Je to región na severe Spiša ohraničený Spišskou Magurou z juhu a východu a riekami Dunajec na severe
a na západe (dnešné Poľsko). Zamagurie je súčasťou Prešovského kraja na Slovensku a Malopoľského vojvodstva v Poľsku. Región Zamagurie je zo všetkých turistických regiónov Slovenska najmenší. Je vymedzený okresom Stará Ľubovňa a časťou okresu Kežmarok. Administratívnym centrom Zamaguria je historické mesto Stará Ľubovňa. Najzachovalejšou goralskou obcou v Zamagurí je Osturňa, ktorá bola vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Folklórne slávnosti:
Zamagurské folklórne slávnosti v Červenom Kláštore

Tatry

Tatranský región sa nachádza v chránenom prostredí Tatranského národného parku. Je tvorený okresmi Poprad a Kežmarok s výnimkou obcí kežmarského okresu ležiacich za Spišskou Magurou, ktoré patria do regiónu Zamagurie. Kultúrnym, priemyselným, dopravným a administratívnym centrom regiónu je mesto Poprad, ktoré dostalo vďaka svojej polohe prívlastok Vstupná brána do Vysokých Tatier.

Región Tatry je obkolesený troma národnými parkami a to Tatranským národným parkom na západe, Národným parkom Slovenský raj na juhovýchode a Národným parkom Nízke Tatry na juhozápade. Tatry sú navštevované hlavne pre ich nádhernú prírodu. K väčším centrám turistického ruchu možno zaradiť historický Kežmarok a Poprad.

Dodnes si tento región zachoval črty tradičnej ľudovej kultúry. Na jeho území dochádza k prekrývaniu viacerých etnických skupín. Patria k nim Gorali, spišský Nemci, Rusíni i obyvatelia pôvodných spišských okresov. Ľudová kultúra a folklór tejto oblasti majú veľa spoločného, zároveň sa výrazne odlišujú od susedných oblastí v Poľsku aj na Slovensku. Tieto rozdiely sa prejavujú v nárečí, ľudovom odeve, hudbe, tanci a speve.

Spiš

Spiš sa rozkladá na území okresov Spišská Nová Ves, Gelnica a Levoča. Obkolesujú ho štyri národné parky – Tatranský národný park na severozápade, Pieninský národný park na severe, Národný park Slovenský raj na juhovýchode a Národný park Nízke Tatry na juhozápade. Spiš je neobvykle bohatou klenotnicou umelecko-historických pamiatok.
Hodnota a bohatstvo pamiatok sa navonok odráža v tom, že na Spiši sa nachádzajú pamiatky zapísané do Zoznamu svetových prírodných a kultúrnych pamiatok UNESCO.
Levočský okres regiónu Spiš sa rozprestiera v južnej časti Prešovského kraja, v Hornádskej kotline. Zahŕňa 2 mestá a 31 obcí. Na tomto území sa koncentruje množstvo stredovekých kultúrnych pamiatok svetového významu.
Starobylé mesto Levoča, ležiace na východe regiónu Spiš, je doslova kultúrno-historickým pokladom medzi slovenskými mestami.

Wojewódstvo Podkarpackie

Podkarpatské vojvodstvo sa rozprestiera v juhovýchodnej časti Poľskej republiky.
Na východe susedí s Ukrajinou a na juhu so Slovenskom. Je charakteristické rôznorodosťou prírodných, spoločenských, spoločensko-hospodárskych, ekonomických, ako aj historických podmienok. Vďaka svojmu geografickému položeniu, znamená pre Poľsko akýsi špecifický most, spájajúci západ s východom európskeho kontinentu.
Najväčšími mestami regiónu a zároveň hlavnými priemyselnými a obchodnými centrami vojvodstva sú: Rzeszow, Stalowa Wola, Przemyśl, Mielec, Targnobrzeg a Krosno.

O nás
Túto stránku spravuje a informácie Vám prináša Mestský dom kultúry vo Vranove n. T. vďaka projektu Spája nás tanec, ktorý sa realizoval v rámci programu cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020 a bol financovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Naším projektovým partnerom je Dom kultúry mládeže v Rzeszowe Poľsko.
Uverejnenie informácií
V prípade, že máte záujem o uverejnenie informácií na tejto webovej stránke, zašlite nám stručnú charakteristiku o umeleckom zoskupení, súbore alebo jednotlivcovi, akej činnosti sa venujete, najväčšie úspechy... spolu s fotografiami, kontaktnými informáciami a Súhlasom so spracovaním osobných údajov. 
Kontakt
Mestský dom kultúry, prísp. org.
M.R.Štefánika 875/200
09301 Vranov n. T.
www.kulturavranov.sk 
tel : +421 0907 951 110
e-mail: silvianusova@kulturavranov.sk.