bola založená v roku 1995 v Giedlarowe pri GOK Leżajsk. Jej činnosť je založená na spracovaní obradov a ľudových tradíciiktoré sa vyskytujú na vidieku regiónu Lezajsk. Predpokladá sa, že skupina "Folusz" je následovníkomskupiny piesni a tancov vytvorenejv rokoch 1970-71 v Giedlarowa.
Zakladateľ, scenárista a režisér je Małgorzata Kula. V súčasnosti sa o skupinu stará a je zároveň choreografkou Jadwiga Kula. Na druhej strane Stanisław Osip je od začiatku hudobným režisérom a sprievodcom.
Skupina sa skladá zo:
• skupiny obradov
• Tanečnej zložky
• Detskej tanečnej skupiny
Vo svojej "maľovanej skrini" má skupina zaradené programy: "Giedlarowská svadba, Owsiorze" , Herody, Kolęda z Rajem, „Kolęda z gwiazdą" , „ Z kozo na Nowy Rok" , „Giedlarowskie Droby" „Kolęda z Turoniem", „Kolęda z szopką" , „ Kolęda z božkami”, „Kolęda na Trzech Króli", „Szczodroki", Wieńcowiny" , „Zapusty", „Schadzka", „ Na odpust do Leżajskiej Pani", „Czas oczekiwania", „Jarmark odpustowy", „Na św. Michoł", „Wielgo sobota w Giedlarowej" ."
Scenáre pre tieto programy sú vytvárané na základe ústneho podania histórie zhromaždenej v prostredí, od najstarších členov skupiny a ďalších osôb žijúcich v dedine Lezajsk, podporované archívnymi materiálmi z blízkych etnografických múzeí. Pre tieto obrady boli zhromaždené vhodné kroje pre výkonných umelcov a rekvizity; riad, poľnohospodárske náradie, atď . Často sa jedná o originálne predmety, "uložené" pred spálením alebo zničením. Niekedy museli byť rekonštruované, našťastie, "pod dohľadom" odborníkov, ktorými sú najstaršší členovia tímu.
Programy sú autentické, tradičné pokrmy, ktoré sú typické pre túto oblasť, napríklad :. Kapusta s hráškom, knedle, plnené kapustou, proso a pohánka, celozrnný chlieb, placky a ďalšie.
V  repertoári sú tance z oblasti Przeworsk, Rzeszow, lasowiackie a najmladší členovia -deti 6-12 rokov ukazujú, zábavu a tanec regiónu lasowiackie.
Aby bolo možné plne sa realizovať v ľudovej skupine, vytvorili Združenie milovníkov folklóru Wsi As Leżajskej. Týmto spôsobom získavajú finančné prostriedky pre ich tvorivú činnosť, organizovanie akcií, vydavateľstvo, na nákup krojov atď .
Produkty:
-Album „Giedlarowskie wesele" + film DVD,
-Album „Na św. Michoł" + film DVD
-Album „ Słoma w życiu człowieka wczoraj i dziś"+ film DVD
- Album „Ten magiczny len" + film DVD
- Płyta CD „Foluszowe po giedlarowsku kolędowanie".

Folklórna skupina FolusStarostlivé opracovanie programov znamenalo, že  dostala niekoľko návrhov na nahrávanie a prezentovanie sa v cyklických reláciach, rzeszówskej televízie s názvom "Stretnutie s folklórom." Na účely televízneho TVP a archívy boli zaregistrované:
• Muzyka z Giedlarowskiego wesela,
• Z kozo na Nowy Rok,
• Kolęda z gwiazdą i Turoniem
• Pastorałki z Giedlarowej,
• Idą mali kolednicy,
• Giedlarowskie Droby.
• Lasowiackie tańcowanie,
• „Giedlarowski Folusz"
• Giedlarowskie wesele/fragmenty/.


Kontakt:
Gminy Dom Kultury
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Regióny

Horný Zemplín

Horný Zemplín je súčasťou Prešovského samosprávneho kraja. Nachádza v severovýchodnej časti Slovenskej republiky. V severnej časti susedí s Poľskom, v západnej s regiónom Šariš, na juhu prechádza do regiónu Dolný Zemplín a na východe susedí s Ukrajinou. V južnej časti od Dolného Zemplína ho oddeľuje časť pohoria Vihorlatské vrchy. Región patrí pod Prešovský kraj.
Tvoria ho okresy Humenné, Medzilaborce, Snina, Vranov nad Topľou, Stropkov a z okresu Michalovce len obec Strážske. Centrum regiónu je najväčšie mesto Horného Zemplína Humenné, ktoré je zároveň aj jeho najstarším mestom. Vzhľadom na prihraničný charakter regiónu bol Zemplín vždy charakteristický stretom rôznych kultúrnych prvkov a tradícií, z čoho pramení i pestrosť jednotlivých jeho obcí. Charakteristickým tanečným prvkom ľudového umenia sú "čapáše" (rytmické údery po častiach nôh). Najznámejší a najrozšírenejší tanec je čardáš.

Folklórne slávnosti: Šaffova ostroha v Dlhom klčove

Šariš

Šariš leží v severnej časti východného Slovenska. V súčasnosti patrí z väčšej časti do Prešovského, z menšej aj do Košického kraja. Na západe a juhozápade hraničí so Spišom, na východe siaha po severný Zemplín. Severný okraj regiónu tvorí štátnu hranicu s Poľskom. Región Šariša je mierne hornatý. ŠARIŠSKÝ REGIÓN tvoria okresy Bardejov, Prešov, Sabinov, Stropkov a Svidník. Medzi jeho najkrajšie mestá patrí Bardejov, zapísaný aj v zozname svetového kultúrneho dedičstva (UNESCO). Centrom Šariša je však mesto Prešov.

Folklórne slávnosti:
Slávnosti Rusínov-Ukrajincov vo Svidníku
Rusínsko-ukrajinské piesne v Bardejove<
Šarišské slávnosti Raslavice

Zamagurie

Zamagurie sa nachádza severovýchodne od Vysokých Tatier. Je to región na severe Spiša ohraničený Spišskou Magurou z juhu a východu a riekami Dunajec na severe
a na západe (dnešné Poľsko). Zamagurie je súčasťou Prešovského kraja na Slovensku a Malopoľského vojvodstva v Poľsku. Región Zamagurie je zo všetkých turistických regiónov Slovenska najmenší. Je vymedzený okresom Stará Ľubovňa a časťou okresu Kežmarok. Administratívnym centrom Zamaguria je historické mesto Stará Ľubovňa. Najzachovalejšou goralskou obcou v Zamagurí je Osturňa, ktorá bola vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Folklórne slávnosti:
Zamagurské folklórne slávnosti v Červenom Kláštore

Tatry

Tatranský región sa nachádza v chránenom prostredí Tatranského národného parku. Je tvorený okresmi Poprad a Kežmarok s výnimkou obcí kežmarského okresu ležiacich za Spišskou Magurou, ktoré patria do regiónu Zamagurie. Kultúrnym, priemyselným, dopravným a administratívnym centrom regiónu je mesto Poprad, ktoré dostalo vďaka svojej polohe prívlastok Vstupná brána do Vysokých Tatier.

Región Tatry je obkolesený troma národnými parkami a to Tatranským národným parkom na západe, Národným parkom Slovenský raj na juhovýchode a Národným parkom Nízke Tatry na juhozápade. Tatry sú navštevované hlavne pre ich nádhernú prírodu. K väčším centrám turistického ruchu možno zaradiť historický Kežmarok a Poprad.

Dodnes si tento región zachoval črty tradičnej ľudovej kultúry. Na jeho území dochádza k prekrývaniu viacerých etnických skupín. Patria k nim Gorali, spišský Nemci, Rusíni i obyvatelia pôvodných spišských okresov. Ľudová kultúra a folklór tejto oblasti majú veľa spoločného, zároveň sa výrazne odlišujú od susedných oblastí v Poľsku aj na Slovensku. Tieto rozdiely sa prejavujú v nárečí, ľudovom odeve, hudbe, tanci a speve.

Spiš

Spiš sa rozkladá na území okresov Spišská Nová Ves, Gelnica a Levoča. Obkolesujú ho štyri národné parky – Tatranský národný park na severozápade, Pieninský národný park na severe, Národný park Slovenský raj na juhovýchode a Národný park Nízke Tatry na juhozápade. Spiš je neobvykle bohatou klenotnicou umelecko-historických pamiatok.
Hodnota a bohatstvo pamiatok sa navonok odráža v tom, že na Spiši sa nachádzajú pamiatky zapísané do Zoznamu svetových prírodných a kultúrnych pamiatok UNESCO.
Levočský okres regiónu Spiš sa rozprestiera v južnej časti Prešovského kraja, v Hornádskej kotline. Zahŕňa 2 mestá a 31 obcí. Na tomto území sa koncentruje množstvo stredovekých kultúrnych pamiatok svetového významu.
Starobylé mesto Levoča, ležiace na východe regiónu Spiš, je doslova kultúrno-historickým pokladom medzi slovenskými mestami.

Wojewódstvo Podkarpackie

Podkarpatské vojvodstvo sa rozprestiera v juhovýchodnej časti Poľskej republiky.
Na východe susedí s Ukrajinou a na juhu so Slovenskom. Je charakteristické rôznorodosťou prírodných, spoločenských, spoločensko-hospodárskych, ekonomických, ako aj historických podmienok. Vďaka svojmu geografickému položeniu, znamená pre Poľsko akýsi špecifický most, spájajúci západ s východom európskeho kontinentu.
Najväčšími mestami regiónu a zároveň hlavnými priemyselnými a obchodnými centrami vojvodstva sú: Rzeszow, Stalowa Wola, Przemyśl, Mielec, Targnobrzeg a Krosno.

O nás
Túto stránku spravuje a informácie Vám prináša Mestský dom kultúry vo Vranove n. T. vďaka projektu Spája nás tanec, ktorý sa realizoval v rámci programu cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020 a bol financovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Naším projektovým partnerom je Dom kultúry mládeže v Rzeszowe Poľsko.
Uverejnenie informácií
V prípade, že máte záujem o uverejnenie informácií na tejto webovej stránke, zašlite nám stručnú charakteristiku o umeleckom zoskupení, súbore alebo jednotlivcovi, akej činnosti sa venujete, najväčšie úspechy... spolu s fotografiami, kontaktnými informáciami a Súhlasom so spracovaním osobných údajov. 
Kontakt
Mestský dom kultúry, prísp. org.
M.R.Štefánika 875/200
09301 Vranov n. T.
www.kulturavranov.sk 
tel : +421 0907 951 110
e-mail: silvianusova@kulturavranov.sk.