Jesteś w miejscu, które ma na celu poprawę integracji ludności po obu stronach Karpat, a mianowicie regionu Prešov i województwa podkarpackiego. Granica polsko-słowacka jest obszarem bogactwa kulturowego, historycznego i naturalnego. Niektóre miasta łączą historię z czasów średniowiecza, wspólną europejską tożsamość i kilka lat współpracy. Fakty te nie są powszechnie znane mieszkańcom regionu lub turystom. Elektroniczny katalog polskich i słowackich artystów tworzy brakującą bazę danych tych organów działającą na granicy. Jest narzędziem promowania wspólnego dziedzictwa kulturowego dostępnego za pośrednictwem Internetu. Efektemtrwałym będzie wyższa jakość wspólnego produktu i jego pozytywna ocena przez ludność po obu stronach granicy. Prezentacja popularnych organów artystycznych spowoduje większą promocję karpackiej kultury zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów.

Regióny

Horný Zemplín

HornýZemplín jest częścią regionu Prešov. Znajduje się w północno-wschodniej części Republiki Słowackiej. W północnej części sąsiadują z Polską, na zachodzie z regionem Saris, na południu przechodzi w DolnýZemplín i na wschodnich sąsiadów z Ukrainą. W południowej części DolnýZemplín oddziela się część Vihorlatskévrchy. Region należy do regionu Prešov.
Składa się on z powiatów Humenné, Medzilaborce, Snina, Vranov nad Topľou, Stropkov w okręgu Michalovce i w miejscowości Strážske. Centrum regionu jest największym miastem HornéZemplínHumenné, które jest także jego najstarszym miastem.
Ze względu na granice tego regionu, Zemplín zawsze był charakterystyczny dla różnych elementów i tradycji kulturowych, z których powstaje różnorodność jego gmin. Charakterystycznym elementem tańca sztuki ludowej są "dziury" (rytmiczne uderzenia na nogi). Najbardziej znanym i najbardziej popularnym tańcem jest quard.

Folklorystyczne obchody:
Horno-folklorystyczne festiwale folklorystyczne w Vranov nad Toplou
Šaffova ostroha w Dlhklčove

Šariš

Šariš leży w północnej części Słowacji Wschodniej. Gmina leży w miejscowości Prešovský, od Ľubie do Košický. Po drodze i na schronisku z Granice z Spiszu, po wschodniej stronie wsi z Zemplín. Region tworzą granicę narodową z Polską. Šariša jest trochę górzysta. Region obejmuje powiaty Saris Bardejov, Presov, Sabinov, Stropkov i Świdnik. Jednym z najbardziej imponujących marszałków jest Bardejov, wpisany na List Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po pierwsze, centrum Šariš jest miastem Prešova.

FolkFestival:
Festiwal Rusinów-Ukraińców Svidnik
rosyjsko-ukraińskich piosenek w Bardejov
Saris uroczystości Raslavice

Zamagurie

Zamagurie leży na zachodnim wschodzie od Wysokich Tatr. Jest to region Północnej północy Otoczony przez Magury od południa i wschodu, tak że przechodzi na północy i zachodzie (dzisiejszej Polsce). Zamagurie to powiat Prešov na Słowacji iw Małopolsce w Polsce. Region Zamaguria jest najmniejszym regionem turystycznym w Słowacji. Określony przez powiat Stará Ľubovňa i część dzielnicy Kežmarok. Centrum administracyjne Zamaguria to historyczna dzielnica StaráĽubovňa.
Najzachovalejšou goralskou obcou v Zamagurí je Osturňa, ktorá bola vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Sklepy folklorystyczne:
uroczystości folklorystyczne Zamagur w ČervenomKláštore

Tatry

Tatrzański region leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Składa się on z dzielnic Poprad i Kežmarok z wyjątkiem gminy Kežmarok leżącej ze Spiską Magurą, należących do regionu Zamaguria. Kulturalnym, przemysłowym, transportowym i administracyjnym centrum regionu jest miasto Poprad, które przypisuje swojemu położeniu bramę wejściową do Wysokich Tatr.

Terytoria Tatry otaczają trzy parki narodowe, tj. Tatrzański Park Narodowy na zachodzie, Słowacki Raj Park Narodowy na południowym wschodzie oraz Park Narodowy Niskich Tatr na południowym zachodzie. Tatry są odwiedzane głównie ze względu na ich piękną przyrodę. Historyczne Kežmarok i Poprad mogą być włączone do większych ośrodków turystyki.

Do dzisiaj region zachował cechy tradycyjnej kultury ludowej. Na jego terytorium występuje kilka grup etnicznych. Górali Spiski Niemców, Rusinów i mieszkańców pierwotnych dzielnic Spiszu. Kultura ludowa i folklorystyczny tego regionu mają wiele wspólnego ze sobą, ale różnią się znacząco od sąsiednich regionów Polski i Słowacji. Różnice te manifestują się w kostiumach ludowych, odzież ludowa, muzykę, taniec i śpiew.

Spiš

Spisz leży w powiecie Spišská Nová Ves, Gelnica i Lewocza. Otoczony jest czterema parkami narodowymi - Tatrzańskim Parkiem Narodowym na północnym zachodzie, Pienińskim Parkiem Narodowym na północy, Parkiem Narodowym Słowacki Raj na południowym wschodzie oraz Parku Narodowym Niskie Tatry na południowym zachodzie. Spisz jest niezwykle bogatą skarbnicą zabytków sztuki.
Wartość i bogactwo zabytków odbija się zewnętrznie w tym, że na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajdują się zabytki.
Spisza dzielnica Lewocza obejmuje południową część regionu Preszów, w Kotlinie Hornádskiej. Obejmuje 2 miasta i 31 wsi. Znajduje się tutaj wiele średniowiecznych zabytków o światowym znaczeniu.
Starożytne miasto Levoča, leżące na wschód od Spiszu, jest dosłownie kulturowym i historycznym skarbem wśród słowackich miast.

Wojewódstvo Podkarpackie

Województwo podkarpackie położone jest w południowo-wschodniej części Rzeczypospolitej Polskiej.
Na wschodzie sąsiaduje z Ukrainą i południem ze Słowacją. Charakteryzuje się zróżnicowaniem warunków naturalnych, społecznych, społeczno-ekonomicznych, ekonomicznych i historycznych. Ze względu na położenie geograficzne, Polska oznacza konkretny most łączący zachód ze wschodem kontynentu europejskiego.
Największymi miastami regionu jak również głównych centrów przemysłowych i handlowych Księstwa to: Rzeszów, Stalowa Wola, Przemyśl, Mielec, Targnobrzeg i Krosna.

O nas
Ta strona jest zarządzana przez Miejski Dom Kultury w Vranov n. T. sfinansowana została w z projektu Łączy nas taniec, realizowanego w ramach programu współpracy transgranicznej INTERREG V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerem naszego projektu jest Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie Polska.
Publikacja informacji
VJeśli jesteś zainteresowany publikacją informacji na tej stronie, prześlij nam krótki opis grupy folklorystycznej, zespołu lub osoby, jaką działalność wykonujesz, największe sukcesy... foto, informacje kontaktowe i Zgoda na przetwarzanie danych osobowych. 
Kontakt
Miejski Dom Kultury, wsp. org.
M.R.Štefánika 875/200
09301 Vranov n. T.
www.kulturavranov.sk 
tel: +421 0907 951 110
e-mail: silvianusova@kulturavranov.sk.