to zespół pieśni i tańca z Boguchwały działający 19 lat przy Stowarzyszeniu Krzewienia Kultury w Boguchwale którego Prezesem jest Pani Zdzisława Dudek.
Dotychczasowa działalność artystyczna to tańce i przyśpiewki Ziemi Rzeszowskiej występy w przeglądach folklorystycznych , w czasie uroczystości wojewódzkich i gminnych , występy w Poznaniu i Chorzowie oraz udział w 2010r po raz pierwszy w swojej historii na arenie międzynarodowej w festiwalu „ Balkan Folk Fest „ w Bułgarii nad Morzem Czarnym. W 2011r zespół występował w Turcji w ramach INTERNATIONAL GURE CULTURE FESTIWAL 2011 w miejscowości EDREMIT-AKCAY gdzie zrobił furorę. W roku 2012 zespoł koncertował na festiwalu w Macedonii w Ochrydzie , odwiedził też Albanię i Grecję.W sierpniu 2013r zespół koncertował we Włoszech w trakcie trwania festiwalu pn. „ Zamek w Bracciano”.W czerwcu 2014r Kompanija została zaproszona na międzynarodowy festiwal do Hiszpani w Calella na którym promowała Gminę Boguchwała i Województwo Podkarpackie. Była to jak do tej pory najdłuższa trasa koncertowa zespołu.16.08.2015r zespół wyjechał do Turcji (zachodnie wybrzeże Morza Egejskiego) na międzynarodowy festiwal zespołów folklorystycznych na którym promował Gmina Boguchwała. W 2016 r zespół promował Gminę Boguchwała podczas Międzynarodowego Festiwalu Tańca w Rimini we Włoszech. W roku 2017”Kompanija” uczestniczyła w w Festiwalu w Chorwacji Adriatica Folk Fest w miejscowaściach Crikvenica, Novi Vindolski.Kompanija dwukrotnie zdobyła pierwsze miejsce w przeglądzie kapel ludowych „ Do Korzeni „ w Słocinie . Kilkakrotnie zdobyła I miejsce w konkursie kapel „ Radia Rzeszów”.Zespół nagrał pięć płyt : „ Zagroj mi kapelo”, „ Boguchwała tańczy, Boguchwała śpiewa „ „ W moim ogródeczku”,” Nie uciekaj duszko” kolędy „ Hej w Dzień Narodzenia”

Kompanija Boguchwala

muzyczne – Janusz Witek - akordeon
Choreografia Marcin Zych
Skład kapeli :
Justyna Witek- skrzypce
Alicja Hardyl - flet poprzeczny
Opaliński Edward - trąbka
Zbigniew Żarów - trąbka
Wojtaszek Adam –klarnet

Kontakt:
Zdzisława Dudek
17875 5200
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook

Regióny

Horný Zemplín

HornýZemplín jest częścią regionu Prešov. Znajduje się w północno-wschodniej części Republiki Słowackiej. W północnej części sąsiadują z Polską, na zachodzie z regionem Saris, na południu przechodzi w DolnýZemplín i na wschodnich sąsiadów z Ukrainą. W południowej części DolnýZemplín oddziela się część Vihorlatskévrchy. Region należy do regionu Prešov.
Składa się on z powiatów Humenné, Medzilaborce, Snina, Vranov nad Topľou, Stropkov w okręgu Michalovce i w miejscowości Strážske. Centrum regionu jest największym miastem HornéZemplínHumenné, które jest także jego najstarszym miastem.
Ze względu na granice tego regionu, Zemplín zawsze był charakterystyczny dla różnych elementów i tradycji kulturowych, z których powstaje różnorodność jego gmin. Charakterystycznym elementem tańca sztuki ludowej są "dziury" (rytmiczne uderzenia na nogi). Najbardziej znanym i najbardziej popularnym tańcem jest quard.

Folklorystyczne obchody:
Horno-folklorystyczne festiwale folklorystyczne w Vranov nad Toplou
Šaffova ostroha w Dlhklčove

Šariš

Šariš leży w północnej części Słowacji Wschodniej. Gmina leży w miejscowości Prešovský, od Ľubie do Košický. Po drodze i na schronisku z Granice z Spiszu, po wschodniej stronie wsi z Zemplín. Region tworzą granicę narodową z Polską. Šariša jest trochę górzysta. Region obejmuje powiaty Saris Bardejov, Presov, Sabinov, Stropkov i Świdnik. Jednym z najbardziej imponujących marszałków jest Bardejov, wpisany na List Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po pierwsze, centrum Šariš jest miastem Prešova.

FolkFestival:
Festiwal Rusinów-Ukraińców Svidnik
rosyjsko-ukraińskich piosenek w Bardejov
Saris uroczystości Raslavice

Zamagurie

Zamagurie leży na zachodnim wschodzie od Wysokich Tatr. Jest to region Północnej północy Otoczony przez Magury od południa i wschodu, tak że przechodzi na północy i zachodzie (dzisiejszej Polsce). Zamagurie to powiat Prešov na Słowacji iw Małopolsce w Polsce. Region Zamaguria jest najmniejszym regionem turystycznym w Słowacji. Określony przez powiat Stará Ľubovňa i część dzielnicy Kežmarok. Centrum administracyjne Zamaguria to historyczna dzielnica StaráĽubovňa.
Najzachovalejšou goralskou obcou v Zamagurí je Osturňa, ktorá bola vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Sklepy folklorystyczne:
uroczystości folklorystyczne Zamagur w ČervenomKláštore

Tatry

Tatrzański region leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Składa się on z dzielnic Poprad i Kežmarok z wyjątkiem gminy Kežmarok leżącej ze Spiską Magurą, należących do regionu Zamaguria. Kulturalnym, przemysłowym, transportowym i administracyjnym centrum regionu jest miasto Poprad, które przypisuje swojemu położeniu bramę wejściową do Wysokich Tatr.

Terytoria Tatry otaczają trzy parki narodowe, tj. Tatrzański Park Narodowy na zachodzie, Słowacki Raj Park Narodowy na południowym wschodzie oraz Park Narodowy Niskich Tatr na południowym zachodzie. Tatry są odwiedzane głównie ze względu na ich piękną przyrodę. Historyczne Kežmarok i Poprad mogą być włączone do większych ośrodków turystyki.

Do dzisiaj region zachował cechy tradycyjnej kultury ludowej. Na jego terytorium występuje kilka grup etnicznych. Górali Spiski Niemców, Rusinów i mieszkańców pierwotnych dzielnic Spiszu. Kultura ludowa i folklorystyczny tego regionu mają wiele wspólnego ze sobą, ale różnią się znacząco od sąsiednich regionów Polski i Słowacji. Różnice te manifestują się w kostiumach ludowych, odzież ludowa, muzykę, taniec i śpiew.

Spiš

Spisz leży w powiecie Spišská Nová Ves, Gelnica i Lewocza. Otoczony jest czterema parkami narodowymi - Tatrzańskim Parkiem Narodowym na północnym zachodzie, Pienińskim Parkiem Narodowym na północy, Parkiem Narodowym Słowacki Raj na południowym wschodzie oraz Parku Narodowym Niskie Tatry na południowym zachodzie. Spisz jest niezwykle bogatą skarbnicą zabytków sztuki.
Wartość i bogactwo zabytków odbija się zewnętrznie w tym, że na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajdują się zabytki.
Spisza dzielnica Lewocza obejmuje południową część regionu Preszów, w Kotlinie Hornádskiej. Obejmuje 2 miasta i 31 wsi. Znajduje się tutaj wiele średniowiecznych zabytków o światowym znaczeniu.
Starożytne miasto Levoča, leżące na wschód od Spiszu, jest dosłownie kulturowym i historycznym skarbem wśród słowackich miast.

Wojewódstvo Podkarpackie

Województwo podkarpackie położone jest w południowo-wschodniej części Rzeczypospolitej Polskiej.
Na wschodzie sąsiaduje z Ukrainą i południem ze Słowacją. Charakteryzuje się zróżnicowaniem warunków naturalnych, społecznych, społeczno-ekonomicznych, ekonomicznych i historycznych. Ze względu na położenie geograficzne, Polska oznacza konkretny most łączący zachód ze wschodem kontynentu europejskiego.
Największymi miastami regionu jak również głównych centrów przemysłowych i handlowych Księstwa to: Rzeszów, Stalowa Wola, Przemyśl, Mielec, Targnobrzeg i Krosna.

O nas
Ta strona jest zarządzana przez Miejski Dom Kultury w Vranov n. T. sfinansowana została w z projektu Łączy nas taniec, realizowanego w ramach programu współpracy transgranicznej INTERREG V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerem naszego projektu jest Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie Polska.
Publikacja informacji
VJeśli jesteś zainteresowany publikacją informacji na tej stronie, prześlij nam krótki opis grupy folklorystycznej, zespołu lub osoby, jaką działalność wykonujesz, największe sukcesy... foto, informacje kontaktowe i Zgoda na przetwarzanie danych osobowych. 
Kontakt
Miejski Dom Kultury, wsp. org.
M.R.Štefánika 875/200
09301 Vranov n. T.
www.kulturavranov.sk 
tel: +421 0907 951 110
e-mail: silvianusova@kulturavranov.sk.