W styczniu 1984 roku, został zorganizowany nabór do grup dziecięcych i młodzieżowych, zorganizowała go tancerka zespołu „POGÓRZANIE” - Małgorzata Machnik. Od tej pory równolegle z próbami dorosłych „Pogórzan” ćwiczyli młodsi.Sztuki tańca, najpierw przy Szkole podstawowej w Głowience, później już w sali prób zespołu, uczą się po dzień dzisiejszy dzieci w wieku od 8 do 15 lat. Najbardziej wytrwali z nich po odpowiednim przygotowaniu tanecznym, wcielani są do dorosłego Z.T.L „POGÓRZANIE”. Dziecięcy zespół taneczny tańczy tańce o charakterze ludowym, towarzyskim i dyskotekowym (tańce krośnieńskie, polkę śmieszkę, krakowiaka, poloneza, walczyka, jive, rock-and-roll’a). Zespół Brał udział w Gminnych i Wojewódzkich Przeglądach Dziecięcych Zespołów Tanecznych w Miejscu Piastowym, Krośnie, Sanoku, Jedliczu oraz Festiwalu Karpackim zajmując czołowe miejsca. W środowisku znany jest pod nazwą "Mali Pogórzanie". Chociaż ta nazwa budziła wiele kontrowersji ze względu na różnorodny charakter tańców jakie wykonywały grupy dziecięce, nazwę tę utrzymano, ponieważ celem nauki tańca była kontynuacja tradycji dorosłego Zespołu Tańca Ludowego „POGÓRZANIE”, zaś różnorodne formy taneczne przyczyniały się do kształtowania postawy tancerzy, techniki tanecznej, wyrabiania poczucia rytmu i koordynacji ruchów.
Udział w ważniejszych imprezach:
•„KACZUCHA”
•„MINI-ART”
•Wojewódzki Przegląd Zespołów Artystycznych WDK-Krosno
•„EUROTARGI”
•„DNI KROSNA”
•„DNI JEDLICZA”
•„MISS MAŁOLATA”
•wakacyjny blok imprez „DZIECIOM PODKARPACIA”, oraz w licznych imprezach we własnym środowisku z okazji „Dnia Kobiet”, „Dnia Seniora”, „Dnia Nauczyciela”, „Dnia Matki”, „90- leciaOSP w Głowience, itp....
Podporą finansowa zespołu było Koło Gospodyń Wiejskich w Głowience, z przewodniczącą Adelą Kolanko, oraz Urząd Gminy w Miejscu Piastowym, z Gminnym Ośrodkiem Kultury - obecnie nowym patronem zespołu „Pogórzanie”.Podczas całego okresu działalności zespołu „Mali Pogórzanie”, swych umiejętności tanecznych próbowało ponad 200 dzieci. W ciągu tych lat z zespołem pracowały instruktorki: Izabela Drobek, oraz Edyta Mosoń, absolwentki Państwowego Studium Kulturalno-Oświatowego i Bibliotekarskiego w Krośnie. Obecnie istnieją trzy grupy, w których pracuje 60 osób /dzieci i młodzież/. To dobra prognoza dla naszej młodzieży na przyszłość. Zespół obecnie pracuje w filii Gminnego Ośrodka Kultury.
Kontakt:
Janusz Węgrzyn