Zespół Pieśni i Tańca „Markusy” powstał 4 sierpnia 2002 roku z inicjatywy dyrektora Centrum Kultury Gminy Markowa Jana Kiliana. Od chwili narodzin instruktorem i choreografem zespołu jest Urszula Opałka. Kierownikami organizacyjnymi byli Halina Cwynar ,Mirosław Mac i i Urszula Opałka. Od 2017 roku opiekę nad kostiumami przejęły Dorota Kilian i Anna Szpytma. Współpracującymi z zespołem muzykami byli : Jan Kilian, Tomasz Frączek, Jan Miller. Podczas nieobecności choreografa z zespołem pracowali: Agnieszka Kucha, Mirosław Szpyrka, Wojciech Kożuszek, Krzysztof Mach. Markusy są zespołem dziecięco - młodzieżowym opracowanym artystycznie. Tworzą go obecnie 3 grupy wiekowe, skupiając 52 dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Zespół zadebiutował 4 maja 2003 roku w Markowej podczas koncertu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3- Maja. Od tego czasu Markusy rozpoczęły swoją przygodę ze sceną koncertując na wielu estradach w Polsce i na Świecie. Do stałych pozycji działalności zespołu weszły m.in. występy na uroczystościach z okazji świat państwowych i kościelnych w Gminie Markowa, na koncertach przy okazji otwartych Dni Skansenu. Tradycją w zespole są także występy z okazji finału WOŚP i Międzynarodowego Dnia Tańca w Łańcucie, a nierzadką występy na Dniach Miasta i na Przedszkoladzie w Łańcucie. Na przestrzeni 15 lat działalności powstał różnorodny repertuar obejmujący: polskie tance narodowe ( Krakowiak, Kujawiak, Oberek, Mazur, Polonez), tańce regionalne ( lubelskie, sądeckie, cieszyńskie, rzeszowskie, lasowiackie, łowicki taniec- klapok, orawskie, tance starej warszawy, podlaskie), tańce innych narodów ( węgierskie, żydowskie, ukraińskie). Ponadto w programie zespołu znalazło się „Widowisko sobótkowe” a wielokrotnie realizowane były dożynkowe obrazki taneczne. Zespół „Markusy” od wielu lat ściśle współpracuje z ZPIT „Mały Łańcut”, z którym wiele razy wspólnie koncertował i uczestniczył w wielu wyjazdach zagranicznych. Koncertując w wielu zakątkach Polski oraz zagranicznych miejscowości ZPiT „Markusy” brał również udział w przeglądach Zespołów Tańca Ludowego zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Zespół Pieśni i Tańca Markusy z MarkowejWystępował m.in. w Łańcucie, Mielcu, Przemyślu ,Przeworsku, Małogoszczy, Rzeszowie, Głgowie Małopolskim, Dębicy, Ełku, Krośnie i okolicznych miejscowościach, Słonecznym Brzegu, SvetiVlas oraz w Nessebarze w Bułgarii, Pradze w Czechach, Seged, Jaszdózsa, Tórókszentmiklós na Węgrzech, we Lwowie i Stryju na Ukrainie, Ochrid w Macedonii. Wśród sukcesów z ostatnich lat znalazły się: I miejsce na Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Ludowego Garniec w 2015 oraz III miejsce i wyróżnienie w 2016, II miejsce w Przeglądzie Zespołów Tańca Ludowego „Taneczny Krąg w 2016 oraz wyróżnienie na Przegladzie „ Roztańczona wiosna”, i Grand Prix i I miejsce na Festiwalu „Ravda” oraz III miejsce na przeglądzie Złoty Gryf w 2017 roku. 23 lipca 2017 roku na estradzie przy CKGM w Markowej odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, którym zespół świętował swoje 15-lecie działalności artystycznej.

Kontakt:
Urszula Opałka
+48 17 225 22 94
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook

Regióny

Horný Zemplín

HornýZemplín jest częścią regionu Prešov. Znajduje się w północno-wschodniej części Republiki Słowackiej. W północnej części sąsiadują z Polską, na zachodzie z regionem Saris, na południu przechodzi w DolnýZemplín i na wschodnich sąsiadów z Ukrainą. W południowej części DolnýZemplín oddziela się część Vihorlatskévrchy. Region należy do regionu Prešov.
Składa się on z powiatów Humenné, Medzilaborce, Snina, Vranov nad Topľou, Stropkov w okręgu Michalovce i w miejscowości Strážske. Centrum regionu jest największym miastem HornéZemplínHumenné, które jest także jego najstarszym miastem.
Ze względu na granice tego regionu, Zemplín zawsze był charakterystyczny dla różnych elementów i tradycji kulturowych, z których powstaje różnorodność jego gmin. Charakterystycznym elementem tańca sztuki ludowej są "dziury" (rytmiczne uderzenia na nogi). Najbardziej znanym i najbardziej popularnym tańcem jest quard.

Folklorystyczne obchody:
Horno-folklorystyczne festiwale folklorystyczne w Vranov nad Toplou
Šaffova ostroha w Dlhklčove

Šariš

Šariš leży w północnej części Słowacji Wschodniej. Gmina leży w miejscowości Prešovský, od Ľubie do Košický. Po drodze i na schronisku z Granice z Spiszu, po wschodniej stronie wsi z Zemplín. Region tworzą granicę narodową z Polską. Šariša jest trochę górzysta. Region obejmuje powiaty Saris Bardejov, Presov, Sabinov, Stropkov i Świdnik. Jednym z najbardziej imponujących marszałków jest Bardejov, wpisany na List Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po pierwsze, centrum Šariš jest miastem Prešova.

FolkFestival:
Festiwal Rusinów-Ukraińców Svidnik
rosyjsko-ukraińskich piosenek w Bardejov
Saris uroczystości Raslavice

Zamagurie

Zamagurie leży na zachodnim wschodzie od Wysokich Tatr. Jest to region Północnej północy Otoczony przez Magury od południa i wschodu, tak że przechodzi na północy i zachodzie (dzisiejszej Polsce). Zamagurie to powiat Prešov na Słowacji iw Małopolsce w Polsce. Region Zamaguria jest najmniejszym regionem turystycznym w Słowacji. Określony przez powiat Stará Ľubovňa i część dzielnicy Kežmarok. Centrum administracyjne Zamaguria to historyczna dzielnica StaráĽubovňa.
Najzachovalejšou goralskou obcou v Zamagurí je Osturňa, ktorá bola vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Sklepy folklorystyczne:
uroczystości folklorystyczne Zamagur w ČervenomKláštore

Tatry

Tatrzański region leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Składa się on z dzielnic Poprad i Kežmarok z wyjątkiem gminy Kežmarok leżącej ze Spiską Magurą, należących do regionu Zamaguria. Kulturalnym, przemysłowym, transportowym i administracyjnym centrum regionu jest miasto Poprad, które przypisuje swojemu położeniu bramę wejściową do Wysokich Tatr.

Terytoria Tatry otaczają trzy parki narodowe, tj. Tatrzański Park Narodowy na zachodzie, Słowacki Raj Park Narodowy na południowym wschodzie oraz Park Narodowy Niskich Tatr na południowym zachodzie. Tatry są odwiedzane głównie ze względu na ich piękną przyrodę. Historyczne Kežmarok i Poprad mogą być włączone do większych ośrodków turystyki.

Do dzisiaj region zachował cechy tradycyjnej kultury ludowej. Na jego terytorium występuje kilka grup etnicznych. Górali Spiski Niemców, Rusinów i mieszkańców pierwotnych dzielnic Spiszu. Kultura ludowa i folklorystyczny tego regionu mają wiele wspólnego ze sobą, ale różnią się znacząco od sąsiednich regionów Polski i Słowacji. Różnice te manifestują się w kostiumach ludowych, odzież ludowa, muzykę, taniec i śpiew.

Spiš

Spisz leży w powiecie Spišská Nová Ves, Gelnica i Lewocza. Otoczony jest czterema parkami narodowymi - Tatrzańskim Parkiem Narodowym na północnym zachodzie, Pienińskim Parkiem Narodowym na północy, Parkiem Narodowym Słowacki Raj na południowym wschodzie oraz Parku Narodowym Niskie Tatry na południowym zachodzie. Spisz jest niezwykle bogatą skarbnicą zabytków sztuki.
Wartość i bogactwo zabytków odbija się zewnętrznie w tym, że na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajdują się zabytki.
Spisza dzielnica Lewocza obejmuje południową część regionu Preszów, w Kotlinie Hornádskiej. Obejmuje 2 miasta i 31 wsi. Znajduje się tutaj wiele średniowiecznych zabytków o światowym znaczeniu.
Starożytne miasto Levoča, leżące na wschód od Spiszu, jest dosłownie kulturowym i historycznym skarbem wśród słowackich miast.

Wojewódstvo Podkarpackie

Województwo podkarpackie położone jest w południowo-wschodniej części Rzeczypospolitej Polskiej.
Na wschodzie sąsiaduje z Ukrainą i południem ze Słowacją. Charakteryzuje się zróżnicowaniem warunków naturalnych, społecznych, społeczno-ekonomicznych, ekonomicznych i historycznych. Ze względu na położenie geograficzne, Polska oznacza konkretny most łączący zachód ze wschodem kontynentu europejskiego.
Największymi miastami regionu jak również głównych centrów przemysłowych i handlowych Księstwa to: Rzeszów, Stalowa Wola, Przemyśl, Mielec, Targnobrzeg i Krosna.

O nas
Ta strona jest zarządzana przez Miejski Dom Kultury w Vranov n. T. sfinansowana została w z projektu Łączy nas taniec, realizowanego w ramach programu współpracy transgranicznej INTERREG V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerem naszego projektu jest Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie Polska.
Publikacja informacji
VJeśli jesteś zainteresowany publikacją informacji na tej stronie, prześlij nam krótki opis grupy folklorystycznej, zespołu lub osoby, jaką działalność wykonujesz, największe sukcesy... foto, informacje kontaktowe i Zgoda na przetwarzanie danych osobowych. 
Kontakt
Miejski Dom Kultury, wsp. org.
M.R.Štefánika 875/200
09301 Vranov n. T.
www.kulturavranov.sk 
tel: +421 0907 951 110
e-mail: silvianusova@kulturavranov.sk.