Zespół Śpiewaczy powstał w 1997r. Rok później przekształcił się w Stowarzyszenie Folklorystyczne „Pawłosiowianie” i został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Stowarzyszenie działa pod patronatem Gminy Pawłosiów. Prezesem i dobrą duszą przez wiele lat była pani Helena Szepelak, która zmarła 3 grudnia 2011roku. Przed śmiercią Pani Szepelak zrzekła się stanowiska prezesa, w związku z czym Walne Zebranie w tajnym głosowaniu wybrało nowego prezesa, którym została pani Maria Maciałek.W skład Stowarzyszenia wchodzą: Barbara Bartoszek, Maria Bartoszek, Ryszarda Kasperska, Emilia Sztucka, Maria Łuszcz, Czesława Stachowicz, Julian Stachowicz, Maria Zaręba, Maria Jeziorska, Anna Trojnar, Genowefa Sęk, Zbigniew Rymarz, Marian Guminiak, Kazimierz Stęchły, Stanisława Śliwa, Teresa Skrzypek, Szymon Goń, Maria Maciałek.Misją organizacji jest pielęgnowanie tradycji kulturalnych Pawłosiowa, oraz kultywowanie obrzędów i zwyczajów naszych przodków. Do głównych celów Stowarzyszenia należą: współudział w inicjowaniu i koordynacji przedsięwzięć kulturalnych, prowadzenie działalności służącej urzeczywistnianiu różnorakich zamiłowań i uzdolnień, bycie inicjatorem uroczystości i imprez na terenie gminy oraz promowanie jej na zewnątrz. Stowarzyszenie zajmuje się również organizowaniem spotkań z osobami samotnymi, niepełnosprawnymi, a także uroczystości z okazji, np: Dnia Kobiet, Dnia Dziecka czy tradycyjnych dożynek.
W swoim repertuarze Zespół posiada pieśni ludowe, biesiadne, religijne i patriotyczne. Przedstawia także kabarety i skecze.
- w 2013 i 2014 roku, na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, zespół uczestniczył w dożynkach Prezydenckich w Spale, prezentując tam folklor województwa podkarpackiego.Zespół brał udział w sztuce „Wesele” S. Wyspiańskiego w Domu Kultury w Jarosławiu.
Uczestniczy corocznie w dożynkach wiejskich, okazjonalnie w dożynkach powiatowych i wojewódzkich: w Radymnie, Przemyślu, Szówsku, Łazach, Tyczynie, Przeworsku czy Rzeszowie.
„Pawłosiowianie” są również współorganizatorem cyklicznej imprezy – Przegląd Kolęd i Pastorałek, który odbywa się w kościele parafialnym w Pawłosiowie.
Liczne sukcesy przyczyniły się do otrzymania w 2005 r., przez Stowarzyszenie Folklorystyczne „Pawłosiowianie”, nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za osiągnięcia w działaniach na rzecz rozwoju demokracji lokalnej w Polsce.
W 2005 roku Stowarzyszenie Folklorystyczne „Pawłosiowianie” wspólnie z Urzędem Gminy Pawłosiów nawiązało współpracę na Ukrainie z Gminą Damarzyr w okręgu Jaworowskim. Udało się również nawiązać współpracę z Zespołami Folklorystycznymi „Rassa” i „Gorlice” z Ukrainy. W roku 2006 „Pawłosiowianie” zaprezentowali swoje umiejętności mieszkańcom Gminy Domarzyr gdzie pojechali z występem artystycznym.
Stowarzyszenie Folklorystyczne „Pawłosiowianie” w roku 2004 otrzymało dofinansowanie, w ramach drugiej edycji Programu Wspierania Polskich Organizacji Inicjatyw i Grup Kobiecych - „Fundusz dla Kobiet”, oraz na projekt „Kobiety nie tylko do śpiewu”.
W swoim dorobku Stowarzyszenie ma kilkaset imprez, w których organizacji brało udział, bądź występowało. Przez ostatnie 15 lat grupa udowodniła to wielokrotnie promując gminę na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Najważniejszym aspektem jej działalności jest realizowanie własnych pasji związanych z promowaniem kultury regionu. Choć Zespół ciągle boryka się z brakiem środków niezbędnych na utrzymanie działalności, nie tylko przetrwał, ale również poszerzył swój skład o kapelę ludową.Niezmiernie ważni dla efektywnego istnienia są sponsorzy. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy mogą w jakiś sposób wspomóc działalność Stowarzyszenia.

Zespół Śpiewaczy Pawłosiowianie

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
Grupa zdobyła szereg nagród, wyróżnień, pucharów oraz dyplomów, m.in.,
- Dwukrotnie Uczestniczyli w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą,
- II miejsce w „II Regionalnym Przeglądzie Zespołów Tańca Ludowego „GACOK” w 2008r.,
- I miejsce - „Pieśni zwyczajowe i obrzędowe”, „Ballady i pieśni odpustowe” w Zarzeczu, w 2008r.
- II miejsce w „V Regionalnym Przeglądzie Piosenki Biesiadnej i Gawędy” w Tryńczy, w 2011r.
- III miejsce na „Przeglądzie Kapel Ludowych” w Pawłosiowie w 2012r.
- I miejsce podczas przeglądu „Ballad i Pieśni Dziadowskich” w Zarzeczu w 2012r.
- I miejsce w przeglądzie Pod Platanem w Zarzeczu – 2014 rok.
- I miejsce w Przeglądzie Kolend i Patorałek w Pawłosiowie – 2015 rok (18 zespołów)

Kontakt :
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zbigniew Brudek
http://gokpawlosiow.cba.pl

Regióny

Horný Zemplín

HornýZemplín jest częścią regionu Prešov. Znajduje się w północno-wschodniej części Republiki Słowackiej. W północnej części sąsiadują z Polską, na zachodzie z regionem Saris, na południu przechodzi w DolnýZemplín i na wschodnich sąsiadów z Ukrainą. W południowej części DolnýZemplín oddziela się część Vihorlatskévrchy. Region należy do regionu Prešov.
Składa się on z powiatów Humenné, Medzilaborce, Snina, Vranov nad Topľou, Stropkov w okręgu Michalovce i w miejscowości Strážske. Centrum regionu jest największym miastem HornéZemplínHumenné, które jest także jego najstarszym miastem.
Ze względu na granice tego regionu, Zemplín zawsze był charakterystyczny dla różnych elementów i tradycji kulturowych, z których powstaje różnorodność jego gmin. Charakterystycznym elementem tańca sztuki ludowej są "dziury" (rytmiczne uderzenia na nogi). Najbardziej znanym i najbardziej popularnym tańcem jest quard.

Folklorystyczne obchody:
Horno-folklorystyczne festiwale folklorystyczne w Vranov nad Toplou
Šaffova ostroha w Dlhklčove

Šariš

Šariš leży w północnej części Słowacji Wschodniej. Gmina leży w miejscowości Prešovský, od Ľubie do Košický. Po drodze i na schronisku z Granice z Spiszu, po wschodniej stronie wsi z Zemplín. Region tworzą granicę narodową z Polską. Šariša jest trochę górzysta. Region obejmuje powiaty Saris Bardejov, Presov, Sabinov, Stropkov i Świdnik. Jednym z najbardziej imponujących marszałków jest Bardejov, wpisany na List Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po pierwsze, centrum Šariš jest miastem Prešova.

FolkFestival:
Festiwal Rusinów-Ukraińców Svidnik
rosyjsko-ukraińskich piosenek w Bardejov
Saris uroczystości Raslavice

Zamagurie

Zamagurie leży na zachodnim wschodzie od Wysokich Tatr. Jest to region Północnej północy Otoczony przez Magury od południa i wschodu, tak że przechodzi na północy i zachodzie (dzisiejszej Polsce). Zamagurie to powiat Prešov na Słowacji iw Małopolsce w Polsce. Region Zamaguria jest najmniejszym regionem turystycznym w Słowacji. Określony przez powiat Stará Ľubovňa i część dzielnicy Kežmarok. Centrum administracyjne Zamaguria to historyczna dzielnica StaráĽubovňa.
Najzachovalejšou goralskou obcou v Zamagurí je Osturňa, ktorá bola vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Sklepy folklorystyczne:
uroczystości folklorystyczne Zamagur w ČervenomKláštore

Tatry

Tatrzański region leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Składa się on z dzielnic Poprad i Kežmarok z wyjątkiem gminy Kežmarok leżącej ze Spiską Magurą, należących do regionu Zamaguria. Kulturalnym, przemysłowym, transportowym i administracyjnym centrum regionu jest miasto Poprad, które przypisuje swojemu położeniu bramę wejściową do Wysokich Tatr.

Terytoria Tatry otaczają trzy parki narodowe, tj. Tatrzański Park Narodowy na zachodzie, Słowacki Raj Park Narodowy na południowym wschodzie oraz Park Narodowy Niskich Tatr na południowym zachodzie. Tatry są odwiedzane głównie ze względu na ich piękną przyrodę. Historyczne Kežmarok i Poprad mogą być włączone do większych ośrodków turystyki.

Do dzisiaj region zachował cechy tradycyjnej kultury ludowej. Na jego terytorium występuje kilka grup etnicznych. Górali Spiski Niemców, Rusinów i mieszkańców pierwotnych dzielnic Spiszu. Kultura ludowa i folklorystyczny tego regionu mają wiele wspólnego ze sobą, ale różnią się znacząco od sąsiednich regionów Polski i Słowacji. Różnice te manifestują się w kostiumach ludowych, odzież ludowa, muzykę, taniec i śpiew.

Spiš

Spisz leży w powiecie Spišská Nová Ves, Gelnica i Lewocza. Otoczony jest czterema parkami narodowymi - Tatrzańskim Parkiem Narodowym na północnym zachodzie, Pienińskim Parkiem Narodowym na północy, Parkiem Narodowym Słowacki Raj na południowym wschodzie oraz Parku Narodowym Niskie Tatry na południowym zachodzie. Spisz jest niezwykle bogatą skarbnicą zabytków sztuki.
Wartość i bogactwo zabytków odbija się zewnętrznie w tym, że na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajdują się zabytki.
Spisza dzielnica Lewocza obejmuje południową część regionu Preszów, w Kotlinie Hornádskiej. Obejmuje 2 miasta i 31 wsi. Znajduje się tutaj wiele średniowiecznych zabytków o światowym znaczeniu.
Starożytne miasto Levoča, leżące na wschód od Spiszu, jest dosłownie kulturowym i historycznym skarbem wśród słowackich miast.

Wojewódstvo Podkarpackie

Województwo podkarpackie położone jest w południowo-wschodniej części Rzeczypospolitej Polskiej.
Na wschodzie sąsiaduje z Ukrainą i południem ze Słowacją. Charakteryzuje się zróżnicowaniem warunków naturalnych, społecznych, społeczno-ekonomicznych, ekonomicznych i historycznych. Ze względu na położenie geograficzne, Polska oznacza konkretny most łączący zachód ze wschodem kontynentu europejskiego.
Największymi miastami regionu jak również głównych centrów przemysłowych i handlowych Księstwa to: Rzeszów, Stalowa Wola, Przemyśl, Mielec, Targnobrzeg i Krosna.

O nas
Ta strona jest zarządzana przez Miejski Dom Kultury w Vranov n. T. sfinansowana została w z projektu Łączy nas taniec, realizowanego w ramach programu współpracy transgranicznej INTERREG V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerem naszego projektu jest Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie Polska.
Publikacja informacji
VJeśli jesteś zainteresowany publikacją informacji na tej stronie, prześlij nam krótki opis grupy folklorystycznej, zespołu lub osoby, jaką działalność wykonujesz, największe sukcesy... foto, informacje kontaktowe i Zgoda na przetwarzanie danych osobowych. 
Kontakt
Miejski Dom Kultury, wsp. org.
M.R.Štefánika 875/200
09301 Vranov n. T.
www.kulturavranov.sk 
tel: +421 0907 951 110
e-mail: silvianusova@kulturavranov.sk.