Zespół Mali Rogowice powstał we wrześniu 2013 roku, na bazie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rogach. Nie mniej jednak pomysł o utworzeniu młodego zespołu śpiewaczego pojawiał się w głowie dyrektora już kilku lat wcześniej, w założeniach miał on zasilać topniejące w sposób naturalny szeregi zespołu dorosłego. Szansa taka pojawiła się w momencie zatrudnienia w Gminnym Ośrodku Kultury instruktora śpiewu pani Józefy Knap, która początkowo miała prowadzić studio piosenki. Jak się szybko okazało piosenka ludowa, również nie stanowiła dla niej problemu i tak oto powołany do życia został kolejny zespół Mali Rogowice. Powoli marzenia Danusi Kowalskiej, kierowniczki dorosłych Rogowiców, o powstaniu młodego zespołu, zaczęły nabierać realnych kształtów.
Po ogłoszeniu naborów, okazało się, że chętnych do nauki śpiewu ludowego jest naprawdę sporo, przyszedł więc czas na ciężką i mozolną, nie pozbawioną jednak radości prace. Plany były ambitne. Dyrektor GOK, pierwszy występ publiczny zaplanował już za trzy miesiące w święto Trzech Króli, w Łękach Dukielskich podczas V Powiatowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Tak też się stało, 6 stycznia zespół Mali Rogowice, miał swój debiut sceniczny. Trzeba bez zbytniej skromności powiedzieć, że nasz najmłodszy zespół artystyczny, jak również instruktorka Józefa Knap, stanęli na wysokości zadania. Wykonane brawurowo dwie pastorałki, bardzo się zgromadzonej publiczności spodobały, artyści otrzymali pokaźne brawa. Debiut został zaliczony–pierwsze lody, trema i niepewność zostały przełamane. W drodze powrotnej z Łęk Dukielskich kierowniczka Kowalska z nieukrywaną satysfakcją skwitowała „nareszcie Rogowice mają swoich Małych Rogowiców, oby tylko się im nie odechciało”.
Po powrocie z przeglądu nastał czas prób, opracowywania szerszego repertuaru, przygotowań do kolejnych występów, powoli zbliżał się termin spotkania opłatkowego w Rogach, na którym Mali Rogowice mieli również wystąpić. Pierwszy poważny występ zespół zaliczył w Iwoniczu podczas imprezy organizowanej przez powiat pt: „Targi kulinarnych smaków”
Zespół rozpoczął również opracowywać kilka utworów z repertuaru Rogowiców, które zamieszczone zostały na pierwszej płycie kompaktowej pt: „ROGOWICE”, korzystając z oryginalnych podkładów muzycznych w wykonaniu kapeli Pogórzanie.
Mali Rogowice pracowali w sposób bardzo systematyczny, na próbach uczestniczyło zawsze niemal sto procent składu. Wszystko więc wskazywało na to, że działalność tej grupy mimo krótkiego okresu funkcjonowania, ma już charakter trwały. Trzeba było pomyśleć o odpowiednim ubraniu całego zespołu. Udało się to zrealizować dzięki Stowarzyszeniu Miłośników Wsi Rogi, które to pozyskało środki zewnętrzne na ten cel w ramach programu Aktywizacji Społecznej Osób Strasznych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
W międzyczasie Mali Rogowice występowali na Dniu Wiosny, oraz Wiankach w Niżnej Łące. Prawdziwym wyzwaniem artystycznym był występ w trakcie dożynek gminnych, podczas których mieli wystąpić po raz pierwszy w swojej krótkiej karierze artystycznej z muzyką na żywo w wykonaniu kapeli ludowej Pogórzanie. Po kilku wspólnych próbach 7 września, przy licznie zgromadzonej publiczności dożynkowej zaśpiewali Mali Rogowice i jak stwierdzili niektórzy znawcy muzyki-lepiej niż ich protoplaści Rogowice.
Kontakt:
Janusz Węgrzyn